Sport and Recreation Awards

Sport and Rec Awards pay tribute to all our dedicated participants

More than 100 participants were recognised with awards at The Disability Trust’s annual Sport and Recreation awards evenings at The Fraternity Club in Fairy Meadow last Saturday night.

There were 250 people in attendance at the annual presentation night hosted by Josh Webster, our emcee for the event.

We would like to thank the Sport and Recreation team for putting on such a great night and Ray White Dapto & Horsley for their ongoing support of this event.

The night was about celebrating the success of all our participants across many programs and a great chance for them to come together and socialise with each other as they supported each other’s accomplishments.

It was great to see the room full of smiles and laughter as we came together to celebrate a successful 12 months full of many personal achievements for all participants.  Every participant went home feeling like a winner.

We’re proud of the efforts and achievements of all our participants across our services. Not only do they thrive in the Sport & Rec programs, they also get lifelong friendships and learn the value of teamwork and pushing themselves to do their best to reach their goals.

There were eight participants who were recognised for 20 years of service in Sport and Rec programs: Natalie Adams, Clare Berry, Prue Iacovelli, Emily Clarke, Alyssa Cukalevski, Timothy McGovern and Amy Walker.

Sport & Rec staff members voted for a participant from each program to receive the award.

If you would like to join one of the many Sport & Rec programs, you can learn more here.

This year’s winners for each program were: 

White Knights FC – (Over 18) Jacob Carroll 
TDT FSC White Knights – (Under 18) Exavier Chalker
Gym – Rochelle Yates
Fitness 4 All gym – Kristen Bristow
Tennis – James Phipps
Swim 4 Fun – Ekaterina Nizelnik
Score Dragons – Jake Walsh
Swimming – Jack Hadfield
Mischief Makers drama – Flynn Gordon
Music Makers – Racheal Fletcher
The Star Dancers – Natasha Gregoratto
Altogether Drama – Kansas Mandaric
Jammers – (Juniors/Intermediate) Sean Loves, (Development/Squad) Maddison Argue
Art & Craft – Samantha Hunt
MasterChef – Beyonce Hughes
Sunday Funday/Finally It’s Friday – Maddelyn Wall
Helping Hands/Fresh Start – Sarah Kennedy
Cycleability – 
Eddie Rice
Sports Ready – Boston Arecco, Trey Hargreaves
Volunteer of the Year – Mathew McMaugh
Most Improved – Sienna Barker
Most Respectful – Annalise Vavros
Most Helpful – Tiana Fina & Alex Dawson
Most Valuable Participant – Nathan Cropper
Outstanding Teamwork – Keegan Priest
Camper of year – (Under 18) Grant Burton and Braydon Weber
Camper of year – (Male Over 18) Harry Day
Camper of year – (Female Over 18) Grace Collins
20-Year Award Winners – Natalie Adams, Clare Berry, Prue Iacovelli, Emily Clarke, Alyssa Cukalevski, Timothy McGovern, Amy Walker.

Image Gallery

Continue Reading

Rowan cleaning up in his career with help from Workskills

Workskills is a free service helping people with disability, injury or illness to find a job and remain in meaningful...

The Disability Trust finalises merger with OC Connections

It is with great pleasure that The Disability Trust has officially finalised our merger with OC Connections, effective on Monday...

Sam builds Momentum with hydrotherapy

Sam is a client with The Disability Trust who is taking the plunge with hydrotherapy to gain significant improvements in...

Celebrating the Tourism Local Navigators Pilot

In 2023, The Disability Trust was awarded a grant from the Department of Social Services (DSS) and in partnership with...

Subscribe to our mailing list


Indigenous Culture mark

The Disability Trust acknowledges the traditional custodians of the Country on which we provide services. We recognise the strength and intergenerational resilience of Elders and honour the culture and knowledge of community leaders past, present and emerging.

Skip to content